شنبه سی ام آبان 1388

زندگی نامه مختصر داریوش فروهر

داریوش فروهر به سال ۱۳۰۷ در یک خانواده مسلمان در اصفهان [۱] به دنیا آمد. او از ۱۵ سالگی و پس از آشنایی با مصدق، زندگی سیاسی خود را آغاز کرد و در دوران فعالیت سیاسی خود، پیش از انقلاب ایران بیش از ده بار بازداشت و زندانی شد. تجربه ۱۵ سال زندگی در زندان، او را سمبلی از مبارزه ساخت تا آنجا که برخی دوستان وی، زندان را خانه دوم او نامیدند.

داریوش فروهر در آذرماه ۱۳۲۷ و در سن ۲۰ سالگی به عضویت در گروه مکتب درآمد که هسته مرکزی یک گروه سیاسی ملت‌گرا و مبارز بود. گروه مکتب سه سال بعد در یکم آبان ماه ۱۳۳۰ تبدیل به حزب ملت ایران شد و داریوش فروهر نیز به عضویت در کمیته موقت رهبری این حزب درآمد. او در هفدهم دی ماه همان سال و در سن ۲۳ سالگی به دبیری حزب ملت ایران انتخاب شد و به واسطه فعالیت‌های سیاسی‌اش پس از کودتای ۲۸ مرداد، برای دستگیری زنده و یا تحویل مرده‌اش جایزه تعیین شد.

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط هوتن دولتی در 1:39 |  لینک ثابت   • 

جمعه بیست و نهم آبان 1388

دعوت به مراسم بزرگداشت فروهرها


مراسم بزرگداشت هشتمين سالگرد شهادت دو سرو سرفراز آزادی و مردمسالاری و استقلال ايران شهيدان داريوش فروهر و پروانه فروهر يكم آذرماه ساعت ٣٠/١٦ الی بعد از ظهر در خانه آن دو شهيد واقع در خيابان سعدی شمالی خيابان هدايت كوچه شهيد مرادزاده پلاك ٢٢ برگزار میگردد.

هم ميهنان یازده سال از فاجعه قتل داريوش و پروانه فروهر می گذرد.
ما فرزندان هميشه داغدار را در بزرگداشت آن دو سردار ميهن تنها مگذاريد.
زمان: یکشنبه يكم آذر ماه از ساعت ٣٠/١٦ الی ١٩ بعد از ظهر
مكان: خيابان سعدی شمالی، خيابان هدايت كوچه شهيد مراد زاده پلاك ٢٢ خانه فروهرها
پرستو فروهر- آرش فروهر

نوشته شده توسط هوتن دولتی در 20:7 |  لینک ثابت   • 

جمعه بیست و نهم آبان 1388

گفتگو با ادیب برومند رئیس شورا و رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران

خبرگزاری جبهه ملی ایران

JMINEWS : جبهه ملي ايران در انتخابات اخير رياست جمهوري شركت نكرد چون آنرا سالم و آزاد نمي دانست. با توجه به وقايع پس از انتخابات گام بعدي جبهه ملي ايران چيست و راهكار براي خروج از بحران فعلي كشور چيست؟

اديب برومند : جبهه ملي ايران غير از اعضاي شوراي مركزي كه مجاز در شركت در انتخابات نبودند اعضاي سازمانها و هواداران پيرامون خود را در اين مورد مختار گذاشت و در اعلاميه اي كه در تاريخ 5 خرداد منتشر كرد به كار گيري مصلحت و تعقل را سفارش نمود. پس از آن چون سلامت و صحت برگزاري انتخابات مورد اعتراض ميليونها نفر قرار گرفت جبهه معتقد به تجديد انتخابات و رعايت جانب راهپيمايان آرام بود ولي متاسفانه دولت به اين موضوع ترتيب اثر نداد و به اقدامات سركوبگرانه خونين دست زد كه در نتيجه آن جنبش سبز در صحنه ملي سياست ايران پا گرفت. اكنون دولت وظيفه دارد كه به جاي سركوب از طريق مسالمت به خواسته هاي قانوني اين جنبش تن در دهد و مردم ايران را بيش از پيش ناراحت و خشم آلود نسازد.
جبهه ملي ايران معتقد است كه اقدامات خشونت آميز موجب جري تر شدن انبوه مردم ناراضي و عصباني است و راهكار درست نرم خويي و احترام به تجمع هاي قانوني مي باشد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط هوتن دولتی در 20:6 |  لینک ثابت   • 

جمعه بیست و نهم آبان 1388

اول آذر ماه سالگرد شهادت قهرمانان ملی پروانه و داریوش فروهر

 

 حزب ملت ایران:

داد خواهیم این بیداد را :

در اول آذر ماه سالگرد شهادت  قهرمانان ملی پروانه و داریوش فروهر در منزل شادروانان  خانه آزادی خیابان هدایت تهران ساعت ۴ بعد از ظهر درکنار خانواده آنان و جانشین فروهر، خسرو سیف گرد هم آییم.

رسانه شمایید اطلاع رسانی کنید.

پاینده ایران


۱ میدان انقلب - خیابان انقلب - پیچ شمیران - کوچه مرادی نور
۲ میدان امام حسین - پیچ شمیران - کوچه مرادی نور
۳ خیابان شریعتی - پیچ شمیران - کوچه مرادی نور
۴ میدان بهارستان - خیابان صفی علیشاه - کوچه مرادی

نوشته شده توسط هوتن دولتی در 0:47 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388

اعدام احسان فتاحیان را محکوم میکنیم!

بر اساس اخبار خبرگزاری های معتبر جهان تلاش خانواده، سازمانهای حقوق بشری و سیاسی، به نتیجه نرسیده و احسان فتاحیان، هموطن کرد 27 ساله ما صبح امروز به دست جنایتکاران جمهوری اسلامی اعدام شده است. فتاحیان به جرم عضویت در یکی از گروه های سیاسی کرد از مرداد ماه سال گذشته در شهر کامیاران بازداشت شد. در سه ماه اول بازداشت در سلول انفرادی، تحت شکنجه‌های جسمی و روحی شدید قرار گرفت و در دادگاه بدوی به 10 سال زندان محکوم شد. پس از اعتراض وی و دادستان شهر کامیاران پرونده او به دادگاه تجدید نظر ارسال گردید و این دادگاه بر خلاف عرف قضایی و قانونی، حکم دادگاه بدوی را به حکم اعدام تبدیل نمود.

فتاحیان در نامه مورخ 18 آبان خود نوشت: "مدتی کوتاه پیش از تبدیل حکم، مجددا از زندان مرکزی سنندج به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل و در آنجا از من خواسته شد طی یک مصاحبه ویدیوئی به اعمالی ناکرده اقرار و کلمات و جملاتی در رد افکار خویش بر زبان آورم. علی رغم فشارهای شدید، من حاضر به قبول خواسته نامشروع آنان نشدم و آنها نیز صراحتا گفتند حکمم را به اعدام تبدیل خواهند نمود".

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور اعدام این هم میهن کرد، اعدامها و دیگر اعمال جنایتکارانه جمهوری اسلامی را بشدت محکوم نموده، اعلام میدارد که حکومت نا بخردانه تصور میکند با ادامه خشونت ها از سقوط حتمی خود جلوگیری خواهد نمود.

هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

مهندس کامبیز قائم مقام ـ مهندس بهمن مبشری - دکتر همایون مهمنش

بیستم آبان 1388 برابر یازدهم نوامبر 2009

نوشته شده توسط هوتن دولتی در 0:10 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیست و یکم آبان 1388

پرویز داورپناه :اعدام دکترحسین فاطمی

اعدام دکترحسین فاطمی

 

«اگر ملی شدن صنعـت نفت خدمت بزرگی است که به مملکت شده، بايد از آن کسی که اول اين پيشنهاد را نمود سپاسگزاری کرد و آن کس شهيد راه وطن دکتر حسين فاطمی است.» دکتر مصدق

پنجاه و پنج سال از تیرباران دکتر حسین فاطمی معاون نخست وزیر و وزیرامور خارجه دکتر محمد مصدق می گذرد.

 فرمان اعدام دکتر حسین فاطمی، چهره تابناک نهضت ملی ايران و يکی از شجاع ترين رهبران جبهه ملی و مدير روزنامه باختر امروز، از لندن و واشنگتن صادر شد و شاه و سرهنگانش در بیدادگاه نظامی ماموران آن بودند.

کرمیت روزولت، فرمانده عملیات کودتای بیست و هشت مرداد سی ودو ، در اول شهریور پس از کودتا به ایران می رود و می گوید:

« پس از برگذاری تشریفات، شاه  به من اشاره کرد و اولین عبارتی که با لحن رسمی ادا کرد این بود : « من تختم را مدیون خدا و ملتم و ارتشم و شما هستم » ... و "روزولت "  موضوع  سرنوشت مصدق و دیگر رهبران جبهه ی ملی را عنوان میکند و از محمد رضا شاه می پرسد: « میل دارم بدانم در مورد مصدق، ریاحی و دیگران، که علیه شما توطئه کرده اند، چه فکری کرده اید؟»

شاه می گوید :

 « در  این مورد  زیاد فکر کرده ام. مصدق محاکمه می شود.( در این موقع لبهای شاه می لرزید) و به سه سال محکوم خواهد گشت ... ریاحی نیز مجازات مشابهی دارد.  ولی یک استثنا وجود دارد و آن، حسین فاطمی است . او هنوز دستگیر نشده ولی به زودی او را پیدا می کنند. فاطمی، بیش ازهمه ناسزاگویی کرد. هم او بود که توده ایها را واداشت مجسمه های من و پدرم را سرنگون و خرد کنند. او، پس از دستگیری، اعدام خواهد شد.»  (کرمیت روزولت ضد کودتا، ص ۲۰۱ ـ ۲۰۰ ).

دشمنان ملت ايران از هيچ فردی به اندازه دکتر فاطمی نمي هراسيدند.به هيچ کس باندازه او توهين نکردند و در مرگ هيچ کس باين اندازه شادی نکردند.آنان دليرترين دشمن استبداد و استعـمار را شناخته بودند.

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط هوتن دولتی در 14:51 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیست و یکم آبان 1388

استاد عبدالعلی ادیب برومند : شهادت دکتر سید حسین فاطمی

 

شهادت دکتر سید حسین فاطمی

 عبدالعلی ادیب برومند

 

بـيـرون نـمي‌رود زدلــم داغ آن عـزيــز

               داغ كــسي كـه خاطرم از مرگ او فسرد!

داغ شهيدِ خفته به خوني كـه در غـمـش

                  جانم به لب رسيد و غم از دل به در نبرد!

                                                               

فــرخندهِ كيش مــردِ جواني دلـيـر بـود 

               دلــدادة بــزرگــي و ســالاري وطــن!

سرمست جـام همت و ايمان و اعـتـقـاد  

                هــمـگــامِ رهبران به هواداري وطـــن!

                                                                  

كـــوشيد بـــا ارادة سـتـوار و آهــنـين  

            در راه طـــرد دشــمــن و قطع اياديَش!

با كلكِ حق‌نويس نوشت آنچه بود راست  

                 در حــق ملت و عــلــلِ نــامــردايَش!

                                                                   

تــــا بــود در كَفَش قلمي تند و حق‌نگار 

             مـطـلب نـوشت در پي تعيين سرنوشت!

چـــون شد وزير، بـــارِ قدم بر قلم فزود 

              در كـفّـة مـبــارزه سنگي تــمـام هِشت!

                                                            

دانست چــيـست ماهيت فـكـرِ بــاخـتـر  

           در بسطِ قــدرت از پـي تسخير خاوران!

زيــن رو فشرد پــاي در اخــراج اَجـنبي 

             زايـــــران زمين كه هست كُنام دلاوران!

                                                                  

چـــون پشتِ ســر نـهـاد شبيخون شاه را

              در آن سه روزِ حـــادثه انگــيز فتنه‌زاي!

گـفـت آنـچـه بـود در خور شاهِ پليدخوي 

              با خَلق پرخروش، دژم حال و خسته‌ناي!

                                                                    


ادامه مطلب
نوشته شده توسط هوتن دولتی در 14:49 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه بیستم آبان 1388

سرکوب وحشیانه، مردم را به همبستگی بیشتر و جنبش را به فضای مبارزه ملی سوق میدهد!

 

هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

مهندس کامبیز قائم مقام ـ مهندس بهمن مبشری - دکتر همایون مهمنش

نوزدهم آبان 1388 برابر دهم نوامبر 2009

 

نظام جمهوری اسلامی پایه های خود را بر فقدان آزادی ها و عدم رعایت حقوق ملت استوار نموده است. تقلب آشکار حکومت در آرا مردم که نام کودتای 22 خرداد بخود گرفت و کوشش حکومت در سرکوب اعتراضات میلیونی در ماه های پس از آن، تاکید دیگری بر آنست که حکومتگران از تاریخ نیاموخته اند و همچنان کوشش دارند به هر وسیله ای جلو حرکت جامعه بسوی استقرار حاکمیت ملی و حقوق شهروندی را سد نمایند. در این مدت با وجود آنکه میلیون ها تن از مردم ایران با همبستگی و اتحادی کم نظیر، علیه دیکتاتوری به تظاهراتی آرام و بدور از خشونت پرداخته، با اقدامات هوشمندانه خود تحسین جهانیان را برانگیخته اند، کشمکش میان ملت و دیکتاتوری همچنان ادامه دارد.

آخرین حرکت اعتراضی مردم در روز 13 آبان رخ داد. علی رغم هشدارها، تهدیدها، احکام اعدام و با وجود آنکه حکومت همه جا با حملات وحشیانه، ضرب و شتم و دستگیری به مقابله با تظاهر کنندگان پرداخت، مردم ایران آنطور که شاهدان عینی گزارش میدهند با تعدادی بیش از دفعات گذشته درتظاهرات شرکت نموده، با شعارهائی که روشن تر از پیش عمق و ریشه مشکلات مملکت را نشان میداد، مخالفت خود را با ادامه وضع کنونی نشان داده، بار دیگر از خط قرمز های جدیدی عبور کردند. همزمان با تهران، مردم در دانشگاهها و میادین شهرهای دیگر ایران مانند مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز، قزوین، اهواز، همدان، سمنان و کرمان به تظاهرات پرداختند و همبستگی کل ملت را در برابر حکومت استبداد بنمایش گذاشتند. تظاهر کنندگان برای نشان دادن مخالفت با علی خامنه ای، رهبر دستگاه دیکتاتوری حاکم تصویر بزرگ او را در برابر چشمان حیرت زده سپاه و بسیج بزیر کشیده، از روی آن عبور کردند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط هوتن دولتی در 21:57 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه بیستم آبان 1388

گفتگوی «آینده نگر» با استاد ادیب برومند /سبکهای نوی ادبی و شبهاتی درباره شاهنامه

آژانس خبری کانون آینده نگری: استاد ادیب برومند، متولد 1303 در شهرستان گز اصفهان، حقوقدان و وکیل سابق بانک ملی است. وی از 17 سالگی به سرودن شعر رو آورد و تاکنون به این کار ادامه داده است. وی از جوانی، از هواداران نهضت ملی دکتر مصدق بود و با اشعار خود، به این حرکت یاری می‌رساند. و از این روست که از همان موقع، به «شاعر ملی ایران» ملقب و مشهور شده است. ادیب برومند مدت شصت سال با قلم و قدم در راهِ سر بلندی ایران و تحقق آزادی و ضدیت با استعمار کوشیده و بیشترین قسمت اشعارش میهنی و سیاسی و ملی است که بیشتر آنها در مجموعه اشعارش با نام "حاصل هستی" به چاپ رسیده است. پیش از این نیز مجموعه شعرهایی از وی به نام های "ناله‌های وطن"، "پیام آزادی"، "دردآشنا"،"سرود رهایی"، "راز پرواز" و "مثنوی اصفهان" به چاپ رسیده است. خبرنگار "آینده نگر" با او گفتگویی اختصاصی پیرامون شعر و ادب داشته است که می‌خوانید.

* در سالهای اخیر، شعر و ادب فارسی دچار تحولات و دگرگونی‌هایی شده و سبکهای نوین ابداع گردیده که مدعی نوآوری در قالب ها و اوزانی شعری هستند و در برخی از اشکال آن شاهد نادیده گرفتن وزن و قافیه هستیم. حتی برخی از آنها از محتوای مضامین هم تهی است. ارزیابی شما از این مساله چیست؟

سابقه این تحول، پیش از نیما آغاز شد و با تبلیغات چپ گراها به نام نیما یوشیج تثبیت گردید. من با تحول مخالف نیستم ولی تحولی که از اصالت بهره مند باشد و از آنچه پیش از تحول وجود داشته بهتر و خوشایندتر به نظر آید. نه تحولی که با اصل و بنیاد بیگانه بوده و هیچگونه جنبه مثبتی نداشته باشد. متاسفانه آنچه به این عنوان مطرح شده برآورنده این مقصود نیست.
در شعر معاصر آنچه وزن دارد و مقصود گوینده را به خواننده درست تفهیم می کند، النهایه تساوی در مصرع ها را فاقد است و قافیه را گاهی رعایت میکند و گاهی نمیکند، مثل نوعی تازه از انواع شعر مانند ترانه یا مستزاد قابل قبول است. زیرا هر چند شامل ویژگی شعر به شکلی که در ادبیات فارسی تعریف شده نیست، اما به کلی از اصالت بیگانه نمی‌باشد و من آنها را شعر واره و از منشعبات شعر می دانم.
درباره وزنهای تازه، به شرطی که از موازین علم عروض خارج نباشد و ذوق سلیم آن را بپسندد و خالی از ایراد باشد، قابل پذیرفتن است. ولی در غیر اینصورت پذیرفته نیست. و اما شعر سپید اگر سخنی خیال انگیز و دلپذیر و معنی دار باشد، می‌تواند به عنوان نثر شاعرانه و یا شعر منثور مورد قبول قرار گیرد. ولی با این که نثر شاعرانه و یا شعر منثور در ادبیات فارسی پیشینه دارد، کسی که دارای این گونه نگارشها بوده به عنوان شاعر شناخته و نامبردار نشده است.
خارج از آنچه یاد شد سخنانی که بدون داشتن مضامین قابل فهم به شکل پلکانی یا شیوه دیگر زیر هم نوشته می‌شود، هیچ گونه مناسبتی با شعر ندارد و اکثر به هذیان شباهت دارد و چنانچه افراد بی صلاحیتی آنها را تایید کنند یا با داشتن صلاحیت بر حسب تعارف چیزی بگویند، قابل قبول نیست. خواص باید بپسندند و عوام بفهمند و در هر صورت داوری عوام مناط اعتبار نیست.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط هوتن دولتی در 21:51 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه نوزدهم آبان 1388

ياد زنده ياد شهيد نهضت ملي دكتر حسين فاطمي گرامي باد

 

پاينده ايران

 

ای آفريدگار پاك

ترا پرستش ميكنم و از تو ياري ميجويم

تنها آتش مقدسي كه بايد در كانون سينه هر جوان ايراني هميشه زبانه بكشد، اين آرزوي ايده آل بزرگ وپاك است كه جان خود را در راه رهايي جامعه و نجات ملت خود ازچنكال فقر و بدبختي و ظلم و جور بگذراد.

شهيد دكتر سيد حسين فاطمي

ياد زنده ياد شهيد نهضت ملي دكتر حسين فاطمي گرامي باد

هم ميهنان: شادروان دكتر حسين فاطمي بدون ترديد در شمار برجسته ترين نقش آفرينان رويداد نهضت ملي ايران كه مي توان از آن به عنوان مهمترين كوشش آزادي  خواهانه ي ايرانيان درسده اخير يادكرد قراردارد .

 او از بيانگزاران جبهه ملي و از پراثر ترين فعالان اين سازمان سياسي بود كه دولت ملي و قانوني مصدق در راستاي كوشش هاي آن جريان، تشكيل گرديد.

در اين نوشتار مجمل برآنيم با استفاده از آثاري كه از شهيد نهضت ملي برجاي مانده ياد جاودانش را گرامي داريم.

هم ميهنان: تاريخ مي نويسد رضا شاه برخلاف قانون و ضد آزادي چنان خشونت آميز با مطبوعات مبارزه كرد كه در طول سلطنتش تنها تعدادي انگشت شمار روزنامه و مجله آنهم با مهر" روا""متعلق به" شهرباني اجازه انتشار مي يافت. تارزوي كه مصدق بزرگ در مقام نخست وزيري نخستين دستور خود را به شهرباني چنين ابلاغ مي كند.

 " شهرباني كل كشور، در جرايد ايران آنچه  نسبت به اينجانب نگاشته مي شود و هركه نوشته باشد به هيچ وجه نبايد مورد اعتراض و تعرض قرارگيرد." بدين ترتيب او برگي از روزنامه نگاري آزاد را در تارخ اين سرزمين گشود. متاسفانه امروز در آستانه سالگرد گراميداشت شهادت يكي از روزنامه نگاران برجسته تاريخ ايران، دكتر فاطمي شاهديم روزنامه هاي مستقل توسط حاكميت تحمل نمي شود و در محاق توقيف گرفتار مي آيند.

دكتر  فاطمي در زماني پاي در پهنه ي روزنامه نگاري نهاد كه كشور در فضاي وحشت قرار داشت و باشندگان آن در فشارهايي چندگانه، با ناامني و فقر و نابساماني دست و پنجه نرم ميکردند.در چنين وضعيتي فاطمي با پيماني كه با مردم مي بندد هدف اصلي و بزرگ خود را خدمت به ايران و آزادي مي داند. او مي نويسد: ما هتاكي نمي كنيم وظيفه داريم تا آنچه را كه پدران ما به ما سپرده اند آنرا به آيندگان تسليم كنيم. او در سالهاي آغاز ين دوران " نهضت ملي " با روزنامه " باختر امروز"  بارديگر پاي در ميدان مبارزه مي گذاردو با همان عهد و پيمان و با همان تهور ديروز باختر باهمان جسارت و بي پروائي از گرسنگان و بي كفن ها و پا برهنه ها دفاع كرد و نوشت: اين روزنامه مال ميليونها مردمي است كه در اثر ضعف و ناتواني در وضعيت زندگي عصر حجر با قرون وسطي باقي مانده اند و از دنياي قرن بيستم خبري ندارند.

دكتر فاطمي با درس آموزي از الگوي روزنامه نگاري خود، يار و همگامش در روزنامه "مرد امروز " كه قرباني ترور جاهلان خائن گرديده بود نيز تعهدات  روزنامه نگاري اش را ياد آورمي شود درسر مقاله شماره 23 باختر امروز نوشت : "ما با روح پاك مسعود عزيز آن عهد ديرين را هميشه نگه داشته ايم و همچون   وي به نبرد با فساد و قلدري، باوطن فروش و اجنبي پرستي ادامه خواهيم داد ما هرگز باك  از آن نداريم كه در راه تحقق آرمان ها و آرزوهاي ميليون ها گرفتار، اسير، محروم و گرسنه جان بي مقدار خويش را نثار كنيم."

و در فروردين ماه 1331  در سر مقاله باختر امروز از روي تخت بيمارستان نوشت: "تنها آتش مقدسي كه بايد در كانون سينه هر جوان ايراني هميشه زبانه بكشد، اين آرزو ايده آل بزرگ و پاك است كه جان خود را در راه رهايي جامعه و نجات ملت خود از چنگال فقرو بدبختي، ظلم و جور بگذارد......

فاطمي هرگز حقيقت را فداي مصلحت نمي كرد و هر جا كه براين حق مردم كه داشتن روزنامه هاي آزاد بود خدشه اي وارد مي شد شجاعانه بانگ دفاع برمي داشت.

در دهم مرداد 1328 در باختر امروز نوشت: هيات حاكمه خيال كرد با گذرانيدن يكي از سنگين ترين قوانين مطبوعاتي دنيا مي تواند جلوي قلم هاي آزاد را كه در حلقه بندگي پول و زور در نمي آيد. بگيرد و فشارخرابي و بدبختي موجود ملت را مكتوم نگهدارد، غافل از اينكه قوه روزنامه را هيچكس و هيچ چيز جز دنائت و كوته نظري خود صاحبان قلم نمي تواند بشكند.

هم ميهنان : دكتر فاطمي به غرور ملي ايرانيان احترام مي گذاشت و كوشش مي كرد اعتماد به نفس ملي را در جهت آمادگي براي مبارزه در برابر ديکتاتور و در دست گرفتن سرنوشت خود تقويت نمايد. فاطمي در بزنگاههايي كه مردم را دچار ياس و نااميدي يا بي تفاوتي نسبت به قدرت حاكم و تضييع حقوق خودشان مي ديد بر آنان نهيب مي زد و بر هويت ملي و غرور ملي تاكيد ميكرد . چنانكه در سرمقاله شماره200 باختر امروز در 26 خرداد 1332 نوشت: برخيز ! بيدار شو ! اي ملت ايران ! اين خواب طولاني، افتخار را از دست تو گرفت تو مفتخر تاريخ دنيا بودي، تو يكروز از فرط غرور بر دريا ها تازيانه مي زدي امروز چرا اينقدر خموش و ساكت نشسته اي يعني بي صدا و آرام بازهم بخواب غفلت ادامه داده اي.....؟ تو را دنيا به مناسبت اينكه موجد يك مدنيت كهن و يك تمدن بي مانند بوده اي احترام مي گذارد."

گوئي روي سخن فاطمي به نسل  امروز است كه ياد آور مي شود: دولت در جهت خدمت به مردم تاسيس شده است و دولت مردان بايد پاسخگوي در برابر منزلت مردم شوند و هر وقت مردم بخواهند مي توانند حاكميت را تغيير دهند چه ما هرگز نمي ميريم. زيرا ما زنده عشقيم ما با دنيا و با تاريخ يك روز بوجود َآمده ايم قرنها در زمان هائي كه جهان در بي عدالتي ها غوطه ور بود ما موجد نظام اجتماعي بوديم، ..... ملت ما مردني نيست اين تازيانه ها اين خفقان افكار اورا بيشتر بيدار مي كند، ما صاحب اين خانه هستيم ما بايد آن توانايي وشخصيت ذاتي خود را نشان دهيم كه هر نالايق حاكم بر مقدرات اين مملکت بشود.

فاطمي اين سردار ملي نهضت ملي، استقلال ميهن را در گرو آزادي و آزادي را در تحقق استقلال ميهن مي ديد و ايندو را همواره با هم خطاب مي كرد.

حزب ملت ايران ضمن گراميداشت شهادت اين قهرمان ملي با درس آموزي از زندگي پر افتخار او بر اين باوراست: هركس آزادي مشروع ملت ايران را محدود كند به استقلال ايران لطمه خواهد زد و هركس به استقلال ايران لطمه بزند خائن و پليد است. بايد درك كنيم تامين استقلال و حاكميت ملي يک ملت براي ملل ديگر بادادن قرباني هاي بي شمار حاصل شده است بکوشيم با درس آموزي از تاريخ ملت ها در راستاي همبستگي ملي تلاش كنيم و از برخوردهاي خشونت بار و درگيري هاي ملك و ميهن برباد ده جلوگيري  كنيم به باور ما برخورد هاي خونين از سوي هركس و هرگروه و هر نهاد محكوم است چه هر قطره خوني كه  از كالبد هر ايراني از هر قوم در هر لباس ريخته مي شود خوني است كه از كالبد ايران مي ريزد.

حزب ملت ايران همانگونه كه بارها اعلام كرده است نيل به همبستگي و آرامش و امنيت در سراسر ايران زمين دور از دسترس  نيست اين امر تنها از راه پاسخگوئي به مطالبات قانوني اقوام رفع تبعيض ها و احترام  به باورهاي ديني و فرهنگي و حقوقي تمام ايرانيان بطور يكسان بدور از هرگونه خشونت و دسته بندي هاي جدايي افكنانه ملت به خودي ها و غير خودي ها ميسر است. اين است آنچه صاحبان قدرت در ايران بايد بدانند و به آن عمل كنند.

دبير خانه حزب ملت ايران

تهران- 19 آبانماه 1388 خورشيدي

درود به دكتر سيد حسين فاطمي شهيد راه آزادي

درود به داريوش وپروانه فروهر شهيدان راه استقلال و آزادي ايران

پرتوان باد منش مردمي براي برقراري مردم سالاري در ايران

آزادي زندانيان سياسي خواست ملت ايران است.

نوشته شده توسط هوتن دولتی در 20:45 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه نوزدهم آبان 1388

سالروز شهادت دکترسیدحسین فاطمی

 

عصر روز سه شنبه نوزدهم آبانماه سالروز شهادت دکترسیدحسین فاطمی شهید راه آزادی طبق روال همه ساله برسر مزارش درابن بابویه گرد هم میآییم ونسبت به آن شهیدوالامقام ادای احترام مینمائیم . وسیله رفت وبرگشت راس ساعت سه بعد ازظهر درمیدان هفت تیر مقابل مسجد الجواد مهیا ست .

                                                        17/ 8 / 88

                                      جبهه ملی ایران – کمیته تشکیلات استان تهران

نوشته شده توسط هوتن دولتی در 0:40 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه نوزدهم آبان 1388

نام ویاد دکترسیدحسین فاطمی گرامی باد

نوزدهم آبانماه مصادف باپنجاه وپنجمین سالگرد شهادت دکترسیدحسین فاطمی ، وزیرامورخارجه دولت ملی مصدق و شهید بزرگ جبهه ملی ایران است .اوکه ازنوجوانی مبارزه علیه استعمار خارجی واستبداد داخلی را آغاز کرد ازبنیانگذاران جبهه ملی ایران است .اوپس ازکودتای ننگین 28 مرداد 1332 وسقوط دولت ملی مصدق درتاریخ نوزدهم  آبان 1333 بدست کودتاچیان به جوخه اعدام سپرده شد وجان خودرا دراه آزادی واستقلال این مرز وبوم نثار کرد . یادش گرامی وراهش پر رهروباد .

                                         شورای مرکزی جبهه ملی ایران

ادیب برومند  -دکترلقا اردلان  - بانو فرشید افشار-مهندس عباس امیرانتظام -فرهادامیرابراهیمی -–دکترهرمیداس باوند  -دکترجهانشاه برومند -مهندس مرتضی بدیعی  -مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی -عیسی خان حاتمی  - دکترپرویزدبیری -جمال درودی -دکترعلی رشیدی -حسین راضی - دکترشاهین سپنتا -دکترخسرو سعیدی  -حسین شاه حسینی - حسن شهیدی -جواد شرف الدین  -مهندس حسین عزت زاده -سرلشکربازنشسته ناصر فربد-اصغرفنی پور- دکترمحسن فرشاد -دکتر باقرقدیری اصلی -حسن قدیانی - منوچهرملک قاسمی - پریچهر مبشری -ابراهیم منتصری -دکتر صادق مسرت -دکتر حسین موسویان -هرمزممیز ی -دکترمهدی مویدزاده - دکترعلی اکبرنقی پور

ابوالفضل نیماوری .   

نوشته شده توسط هوتن دولتی در 0:38 |  لینک ثابت   • 

شنبه شانزدهم آبان 1388

مقدمه ای بر یک گزارش داخلی جبهه ملی ایران*

مقدمه ای بر یک گزارش داخلی جبهه ملی ایران*

(هیاًت تحریریه احترام آزادی)

   چندی است خرده گروهکی که خود را جوان می خوانند و شمارشان به تعداد انگشتان یک دست نمی رسد ادعای مضحک براندازی ارگان های رهبری جبهه ملی ایران را در برنامه ی خود قرارداده اند.

این خرده گروهک، چنانکه خواهیم دید، خود ملعبه دست چند نفر از واماندگان سیاسی قدیمی در تهران و خارج از کشور، از جمله انگلستان است که با سلطنت طلبان و جدائی طلبان همکاری دارند.

بعد از تجمع عده ای بنام «جبهه ملی ایران در بریتانیا» در ۲۰ مارچ ۱۹۹۷، رئیس هیئت اجرائی جبهه ملی ایران در تهران، اعلام نمود: «جبههء ملی طبق انتشارات خود به کرات متذکر شده خود را ملزم به تبعیت از قوانین می داند، مکتب مصدق قانون شکنی را مطلقا  جایز نمیداند».

اما گروه سلطنت طلب «جبهه ملی» ادعایی در انگلستان (!) تنها راه را در کناره گیری آقای برومند می داند و می نویسد: «جبهه ملی ایران در بریتانیا» تنها راه برون رفت از بُن بست کنونی را در کناره گیری آقای ادیب برومند و ابواب جمعی ایشان و تغییر نسل رهبری در جبهه ملی می داند. در غیر این صورت، راهی به جز انحلال جبههء ملی چهارم، که از ناموفق ترین دوران های جبهه ملی ایران به شمار می آید، و اعلام جبههء ملی پنجم توسط "دگراندیشان"(!) راه آزادی مردم ایران، بدون حضور عوامل نفوذی، را در پیش رو نمی بیند» [خواننده ی محترم خود بعد از اصطرلاب لازم شاید به منظور نویسنده پی ببرد !].

این گروهک بدون هیچگونه آزرمی می نویسد: «سال هاست که خط مشی جبهه در ملاقات های پنهان در هتل لاله تهران تعیین می گردد. آقای ادیب برومند با استعفای خود از ریاست شورای "همبستگی برای دموکراسی وحقوق بشر"، نخبگان آزادی خواه ایران زمین را تقبیح کرده و عملاً نارضائی وزارت اطلاعات را اعلام داشته، و آقایان موسویان و موًید زاده، در مکتب اتهام، اسب تروا می سازند و مخالفان را در آن می نشانند؛ در حالی که خود سازندهء اسب تروا و باز دارندهء مردم ایران از پیوند به جبهه ملی ایران هستند! تو گوئی از شاگردان مکتب "فوشه" می باشند و اّعلّم بر استاد خود گشته اند! فوشه، "تئوریسین" مکتب اتهام"، رئیس پلیس دو پادشاه (لوئی شانزدهم و لوئی هیجدهم) و ناپلئون امپراطور فرانسه بود. او به هنگام مرگ وصیت نمود: هرگاه با دشمنی قوی، پاک، باشرف و میهن پرست روبرو شدید اول اورا به ضعف، سپس به ناپاکی، سوم به بیشرفی و بالاخره خیانت به میهن متهم کنید. تا او از خود دفاع کند، عمرش بسر رسیده است!»


ادامه مطلب
نوشته شده توسط هوتن دولتی در 11:41 |  لینک ثابت   • 

شنبه شانزدهم آبان 1388

درگذشت شادروان دکتر صادق صدریه

 

با کمال تآسف اطلاع یافتیم که آقای دکتر صادق صدریه همرزم صمیمی و وفادار دکتر بختیار، رئیس سابق هیئت اجرائی نهضت مقاومت ملی ایران، دیپلمات برجسته و کسی که پس از روی کار آمدن نظام ولایت فقیه در ایران با صمیمیت و بصورتی خسته ناپذیر تمام توان خود را در خدمت پیشرفت آرمانهای ملی مردم ایران قرار داده بود دیروز دار فانی را وداع گفت. نهضت مقاومت ملی ایران درگذشت  این شخصیت عالی مقام را به اعضای خانواده محترمشان بخصوص به سر کار خانم مریم صدریه و کلیه دوستان و همراهان ایشان تسلیت میگوید.

پانزدهم آبان 1388

مهندس حسین اسدی

رئیس هیاُت اجرایی نهضت مقاومت ملی ایران

نوشته شده توسط هوتن دولتی در 11:32 |  لینک ثابت   • 

شنبه شانزدهم آبان 1388

در دهه شصت چه گذشت؟

 

بررسی و پژوهش بوسیله کمیته تعلیمات جبهه ملی زیر نظر (مهدی مویدزاده) 

     وقایع سالهای ۱۳۶۰به بعد (دهه شصت) برای بسیاری از کسانی که به نوشتن تاریخ آن دوران به ویژه اقدامات جبهه ملی پرداخته اند بعلت سانسور شدید حاکم بر رسانه های ایران دارای کمبودهای بسیاری است. به عنوان  نمونه در مجله بخارا شماره ۴۴به تاریخ مهر و آبان ۱۳۸۴ مقاله ای با تیتر تاریخ جبهه ملی ایران بقلم آقای عباس  آذرنگ چاپ شد که دهه شصت درآن کاملا نادیده گرفته شده بود .در این ارتباط مقاله ای از آقای کورش زعیم درشماره ۵۳ مورخ تیر – مرداد ۱۳۸۵چاپ گردید که آنهم بدلیل عدم حضور کامل نویسنده در متن مبارزات سازمانی جبهه ملی ایران نارسائی هایی چند دارد. از این روی برای بیان ناگفته ها با بهره جستن از مدارک موجود و کسب نظر از دست اندر کاران جریانات ِ دهه شصت ِجبهه ملی که عده ای آز آنان خوشبختانه در قید حیاتند به اختصار به تدوین تاریخچه دهه شصت در چهار بخش اقدام شد.

بخش اول 

وقایع مهم سه ماهه ی اول سال۱۳۶۰ 

سال شصت: جبهه ملی درآغاز سومین سال استقرار جمهوری اسلامی پیشنهاداتی برای ایجاد وحدت مجدد ملت ایران و بیرون راندن نیروهای متجاوز عراق مطرح میکند. دراین پیشنهاد تخلیه محل احزاب و گروههای سیاسی و روزنامه ها از طرف متجاوزان و چماقداران – استرداد لایحه احزاب و اجتماعات وپاکسازی از مجلس – انحلال دادگاههای انقلاب اسلامی درسراسر کشور – انحلال مراکز تفتیش عقاید موسوم به انجمن های اسلامی در ادارات و وزارتخانه ها – انحلال ادارات سیاسی ایدئولوژیک درهمه ی سازمانهای نظامی و انتظامی – و نیز در امور تربیتی در وزارت آموزش و پرورش مصرانه خواسته می شود. روزنامه های وابسته به جناح انحصار طلب به تبلیغات زیادی علیه نیروهای ملی می پردازند دکتر ستجابی درمراسم بزرگداشت مهمترین شخصیت بازمانده از جبهه ملی  (سالهای ۳۹_۴۳) اللهیار صالح  که در۱۲ فروردین ماه ۱۳۶۰به ابدیت پیوسته بود به توطئه هائی که علیه جبهه ملی در شرف تکوین بود پرداخت و گفت «ما به ملی بودن خود افتخار میکنیم: ملی یعنی مقاومت دربرابر مطامع و تجاوزات خارجی.»

در تاریخ ۲۹/۱۱/۵۹ بیانیه های الجزایر که موافقت نامه های میان دولت رجایی و امریکا برای آزادی گروگانها بود بوسیله بهزاد نبوی و نمایندگان دولت امریکا امضاء شد. لازم به یاد آوری است که در جریان گروگان گیری جبهه ملی با اشاره به اینکه این اقدام منافع ملی ایران را به خطر می اندازد علیه گر و گان گیرها اعلام جرم نمود و خواستار محاکمه آنان درپیشگاه ملت شد. هرچند که امروز بسیاری از گردانندگان سناریوی ضد ملی گروگانگیری ازکرده خود پشیمانند اما این پشیمانی متاسفانه درمان دردی نیست. در اواسط فروردین ماه بعد درادامه درگیریهای بنی صدر و رجائی دفتر ریاست جمهوری علیه آقایان رجائی و بهزاد نبوی به علت بذل وبخشش واختلاس وتصرف غیرقانونی اعلام جرم می نماید. و جبهه ملی هم بشدت به انعقاد قرارداد الجزایر اعتراض می کند. در اردیبهشت ماه ۱۳۶۰نا امنی و هرج و مرج درحال توسعه است. جبهه ملی کشور را سرزمینی بی ترحم و بدون مسئول می نامد که در آن کشتار مردم بی عقوبت ترین جرائم است . در این ماه جبهه ملی از گردانندگان حکومت می خواهد درباره لایحه قصاص که دولت به مجلس داده است امکان دهند تا مردم اظهار نظر نمایند و چماق تکفیر را کنار گذارند. درروزنامه هائی که هنوز منتشر می شوند، خبر از حمله به چاپخانه هاست. روزنامه پیام جبهه ملی ارگان جبهه ملی ایران در شماره ۷۳ خبر از یورش به چا پخانه هایی میدهد که این روزنامه را چا ب می کنند. روزنامه پیام جبهه ملی به علت ممانعت ازسوی گروههای فشار و ترس و نگرانی مراکز توزیع نشریات توسط جوانان و دانشجویان و گاه بزرگسالانی که به جبهه ملی باور داشتند درچهارراهه ای بزرگ تهران و کوچه وخیابان فروخته میشد و استقبال مردم از آن کم نظیر بود.

  خرداد سال شصت فرا می رسد. این ماه یکی از بحرانی ترین ماه های دهه ی شصت و به تعبیری در تمام دوران بعد از انقلاب است. برنامه های برکناری نخستین رئیس جمهور ایران (ابوالحسن بنی صدر ) روز به روز به موفقیت نزدیک می شود و زمینه های عزل او بسرعت شکل می گیرد. حذف بنی صدر حذف جناح غیردینی است. تشنگان قدرت برای حذف پیروان گرایش های دیگر با استفاده از دین هر گروه یا جمعیتی را به بهانه هایی ازصحنه خارج می کردند. صدای گام هائی که برای برقراری یک نظم یک صدایی مذهبی برداشته می شد هر روز رساتر بگوش می رسید. تحلیل رهبران جبهه ملی این بود که بزودی جبهه ملی هم تعطیل خواهد شد و نمی بایست درانتظار اقدام حاکمیت ماند بلکه می بایست با آن مقابله می شد و دراین برخورد نابرابر هرگونه خطری را پذیرفت.

توطئه هایی که جبهه ملی را درسال اول انقلاب با همکاری بعضی از دوست نمایان از توده مردم دور ساخته بود با به کژ راهه رفتن حاکمیت رنگ می باخت. اقبال مردم به جبهه ملی چشمگیرتر شده بود و بنظرمی آمد که زمان جبران ازدست داده ها چندان دور نیست. مناسب ترین میدانی که برای به چالش کشیدن صاحبان قدرت دردسترس بود بحث لوایح بیشنهادی به مجلس (احزاب – گزینش- پاکسازی کارمندان – مجازات عمومی (معروف به قصاص) بشمار می رفت. هاشمی رفسنجانی در کتاب عبور از بحران که خاطرات سال شصت او می باشد در خاطره روز خرداد ۶۰ مینویسد : «روزهای پرحادثه ای است. کتاب تاریخ ایران بسرعت ورق می خورد ...تاریخ بسرعت حرکت میکند» (ص. ۱۵۳). درآن روزها ماده واحده عدم کفایت رئیس جمهور (بنی صدر) به تصویب مجلس میرسد و در۲۶/۳/۱۳۶۰  با امضاء رئیس مجلس رفسنجانی به بنی صدر ابلاغ میشود. حاکمیت جناح مذهبی درحال تصرف همه مواضع قدرت است.   


ادامه مطلب
نوشته شده توسط هوتن دولتی در 11:18 |  لینک ثابت   • 

شنبه شانزدهم آبان 1388

نوشتاری از پروانه فروهر به مناسبت وفات دکتر مصدق

 

منبع  ( زندگی کار و پیکار دکتر محمد مصدق ) :

خاطره ي آخرين ديدار مصدق با نفس كشيدن هاي آرام ، در فضاي غم آلود اتاق شماره ي ٦٣ بيمارستان نجميه و نگاه بي اميد پزشك جوان و پرستار مهربان كه تمامي شب را بر بالينش نگران چشم دوخته بودند ، چه تلخ در ذهنم نشسسته است

آن شب را تا سپيده به نماز ايستادم و با تمامي دل سال ها و روزهاي خوب باقي مانده ی عمرم را پيشكش كردم . چشمهايم و قلبم را به نذر نهادم تا مگر مصدق بهبود يابد و بماند تا دشمن را به همت « هم ميهنان عزيزش » و « فرزندان مبارزش » از پاي در آورد و او ، آن دريا دل ، آن معيار پاكي و آزادگي ، آن شرف مطلق ، ميهن را آزاد و سربلند بار ديگر نظاره كند

صبحگاهان با چشماني از غبار غم به خون نشسته و جسمي درد آلود و قلبي پر از اندوه، چنان مرغي كه انتظار تير صياد مي كشد ، بي تاب از اين سو به آن سو مي شدم كه صداي بغض آلود “مريم“ از آن سوي سيم تلفن دنيا را بر سرم كوبيد

نوشته شده توسط هوتن دولتی در 9:44 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه چهاردهم آبان 1388

پیمان عارف دربخش مراقبتهای ویژه قلب بیمارستان مدرس بستری شد

بنابه گزارشات رسیده ،پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران -( سازمان دانش آموختگان )بدلیل حاد بودن ناراحتی قلبی اش در بخش مراقبتهای قلب بیمارستان مدرس بستری شد.
پیمان عارف روز جمعه 8 آبان ماه در اثر فشارهای غیر انسانی و عدم دسترسی به داروهایش دچار حملۀ قلبی گردید و به بهداری زندان منتقل شد.او بخاطر وضعیت حاد ناراحتی قلبی اش از بهداری زندان اوین به بیمارستان مدرس منتقل گردید و در بخش مراقبتهای قلبی این بیمارستان بستری گردید. 
پیمان عارف روز چهارشنبه 6 آبان ماه از سلولهای انفرادی بند 240 به بند کارگری 350 منتقل شد. از زمان انتقال به بند کارگری فشارها و اذیت وآزارها علیه او شدت یافت و محدودیت ارتباطیش با خانواده به حداقل رسید.رئیس این بند فردی بنام بزرگ نیا است که در اذیت وآزار زندانیان سیاسی مسقیما نقش دارد و یکی از شکنجه گران شناخته شده زندان اوین است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط هوتن دولتی در 14:50 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه چهاردهم آبان 1388

شصتمین سال تاسیس جبهه ملی ایران

شصت سال قبل زمانیکه ملت ایران در چنگال استعمار خارجی و استبداد داخلی دست و پا میزد و محمدرضاشاه با برپا کردن مجلس موسسان قلابی و افزودن به اختیارات خود آشکارا قدم در جاده دیکتاتوری و پایمال کردن حقوق ملت نهاده بود، دکترمصدق رهبر نهضت ملی ایران برای استقلال و آزادی و استیفای حقوق و آزادیهای ملت ایران قیام کرد. مصدق و نوزده نفر همراهان او پس از چهار روز تحصن بی نتیجه در کاخ مرمر که بعنوان اعتراض به تقلب در انتخابات دوره شانزدهم مجلس شورای ملی بعمل آوردند سرانجام در روز اول آبانماه 1328 درمنزل دکتر مصدق تجمع پیدا کرده و تاسیس سازمان جبهه ملی ایران را اعلام داشتند. در اثر مقاومت و ادامه مبارزات دکتر مصدق و جبهه ملی انتخابات تهران باطل اعلام شد و در انتخابات مجدد هشت نفر از کاندیداهای جبهه ملی با رای مردم تهران به مجلس راه یافتند و همین فراکسیون جبهه ملی در مجلس شانزدهم بود که قانون ملی شدن نفت در سراسر کشور را با پشتیبانی قاطع ملت ایران به تصویب نهائی رسانید و سپس دکتر مصدق رهبر جبهه ملی ایران برای اجراء کردن قانون ملی شدن نفت قبول مسئولیت نموده و در دهم اردیبهشت 1330 دولت ملی زمام امور را در دست گرفت.

نوشته شده توسط هوتن دولتی در 14:32 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه دوازدهم آبان 1388

گروگانگیری کاری نسنجیده و زیانبار بود

جای تردید نیست که در راه پر پیچ و خم سیاست همواری و ناهمواری فراوانست و در هر مرحله با دوراندیشی و درایت و رعایت ملاحظه باید گام برداشت. اتخاذ سیاستی که با خردورزی سازگار نباشد، غیر از زیان، آن هم زیان های جبران ناپذیر چیز دیگری ببار نخواهد آورد.

جمهوری اسلامی در سیزدهم آبانماه 1358 مرتکب اشتباهی در ارزیابی سیاست شد و اقدام به گروگان گیری کارکنان سفارت آمریکا نمود و مجوز این کار غیرعادی و نامتعارف را جاسوس بودن آنان و سفارتخانه آمریکا را جاسوسخانه نامید.

این اقدام ناروا که با هیچ یک از موازین و مقررات دیپلماتیک سازگاری نداشت برای جهانیان شگفت انگیز و نفرت آمیز می نمود زیرا اولا این توهینی بزرگ تلقی می شد نسبت به همه کسانی که در سفارتخانه های کشورهای جهان مقامات سیاسی را تصدی میکردند و با این ترتیب کارمندان سفارتخانه های ما هم مشمول این توهین می شدند.

نوشته شده توسط هوتن دولتی در 14:32 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه دوازدهم آبان 1388

اعلامیه مشترک : جبهه ملی ایران،حزب ملت ایران،نهضت آزادی،فعالان ملی مذهبی،همبستگی برای دموکراسی و حقو

ملت ایران از یکصد سال پیش تا کنون برای دستیابی به آزادی همواره در مبارزه و تلاش پیگیر علیه استبداد داخلی و استیلای خارجی بوده است. فرآیندی که ترجمان خارجی آن در انقلاب مشروطیت، نهضت ملی کردن صنعت نفت و انقلاب 1357، پدیدار گردید، بی شک به عنوان نقاط عطف در تاریخ سیاسی-اجتماعی ایران بشمار رفته است. با آنکه رویدادهای یاد شده هر بار به دلایلی با نافرجامی های غیرمنتظره روبرو شدند، ولی همواره الهام بخش نسل های آینده برای پیگیری تلاش ملی در راستای تحقق آزادی های بنیادین در پرتو ارزشهای بشری و ملی بوده است. بویژه امروزه که حقوق بشر و آزادیهای بنیادین بعنوان ارزشهای جهانشمول مندرج در منشور ملل متحد و اسناد الحاقی آن بر تمامی عرصه های تعاملات جوامع بشری، اعم از داخلی و بین المللی، سایه افکنده و دولتها  نسبت به رعایت و اجرای آنها، از جمله آزادی های عقیده، بیان، انتخابات، حزبهای سیاسی، گردهمایی ها و رسانه ها متعهد شده اند. آنها که این قانونهای و تعهدات بین المللی و حقوق بشری را نقض می کنند، نه تنها در برابر ملت خود مسئول هستند، بلکه به سبب نقض تعهدات بین المللی در برابر نهادهای بین المللی مربوط نیز باید پاسخگو باشند.

نوشته شده توسط هوتن دولتی در 14:31 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه دهم آبان 1388

پيام تسليت استاد ادیب برومند ریاست هیات رهبری به مناسبت در گذشت آقاي رحيم

هوالباقي

   به اين وسيله درگذشت رادمردميهن پرست چناب آقاي رحيم عضو هيأت اجرايي جبهه ملي ايران و وكيل مبرّز دادگستري را به همه هم انديشگان گرامي و خاندان محترم آن شادروان تسليت عرض مي كنم.

                                                           اديب برومند - پنجم آبان 1388 

 

نوشته شده توسط هوتن دولتی در 0:46 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه هفتم آبان 1388

درگذشت غلامرضا رحیم عضو شورای مرکزی و هیأت اجرائیه جبهه ملی ایران

با تاسف بسیار و اندوه فراوان درگذشت رادمرد میهن دوست و از پیروان راستین راه مصدق بزرگ، قاضی شریف و پاکدامن دادگستری، عضو شورای مرکزی و هیأت اجرائیه جبهه ملی ایران آقای غلامرضا رحیم را به اطلاع هموطنان ارجمند میرسانیم.

مجلس ترحیم آن فقید سعید روز جمعه هشتم آبانماه ازساعت ده تا یازده ونیم صبح درمسجد حجت ابن الحسن واقع درخیابان سهروردی شمالی برگزارخواهد شد.

شورای مرکزی جبهه ملی ایران

ادیب برومند- دکترلقا اردلان – بانو فرشید افشار- مهندس عباس امیرانتظام – فرهادامیرابراهیمی دکترهرمیداس باوند - دکتر جهانشاه برومند-- مهندس مرتضی بدیعی – مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی – عیسی خان حاتمی – دکترپرویزدبیری - جمال درودی – دکترعلی رشیدی ـ حسین راضی – دکترخسرو سعیدی – حسین شاه حسینی – حسن شهیدی – جواد شرف الدین – مهندس حسین عزت زاده – سرلشگربازنشسته ناصرفربد- اصغرفنی پور- دکترمحسن فرشاد – حسن قدیانی – دکتر باقر قدیری اصلی – دکترحسین موسویان - دکترمهدی مویدزاده – منوچهرملک قاسمی ـ پریچهرمبشری – هرمزممیزی – ابراهیم منتصری – دکترصادق مسرت – دکترعلی اکبرنقی پور- ابوالفضل نیماوری

نوشته شده توسط هوتن دولتی در 14:29 |  لینک ثابت   •